spacer.png, 0 kB

EKSEN MÜHENDİSLİK ELEKTRİK LTD. ŞTİ.
KEMA-ATEX SERTİFİKALI CO.SI.ME EX-PROOF (ALEV SIZDIRMAZ)
ELEKTRİK MALZEMELERİ TÜRKİYE TEMSİLCİSİDİR.

Yanıcı patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan ex-proof elektrik malzemeleri konusunda İtalyan CO.SI.ME Firmasının Türkiye Temsilciliğini yürüten Eksen Müh. Elk. Ltd. Şti. Avrupa birliği ülkelerinin kabul etmiş olduğu Kema-Atex sertifikalı CE Normlu mamüllerin satışını yapmaktadır.

Patlama olayı bilinen kimyasal reaksiyonların kıvılcım, oksijen, gaz üçgenini bir araya gelişiyle oluştuğu için yanıcı gaz buhar sıvıların veya buna benzer riskli malzemelerin üretildiği, üretim sürecinde kullanıldığı veya depolandığı alanlar söz konusu yanıcı parlayıcı ve patlayıcı özelliklerinden ötürü tehlikeli sahalar olarak adlandırılır.

Bu tehlikeli sahalarda ex-proof (alevsızdırmaz) elektrik malzemeleri kullanılarak elektrik kontağından çıkan kıvılcımdan ötürü oluşabilecek yangın ve patlama olasılıkları biter ve tesislerin zararı önlenmiş olur.

Ex-proof koruma metodları arasında d tipi alevsızdırmaz (flame-proof) koruma sisteminde alevsızdırmaz malzeme, içine girecek herhangi bir gaz veya buharın patlamasını gövde yapısı ve diş sayısı itibarıyla, olabilecek ısıyı dış ortamda bulunan yanıcı karışımları ateşlemeyecek bir dereceye indirerek dışarıya bırakmayacak şekilde imal edilmişlerdir (gazın soğuyarak dışarıya çıkması).

Patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların ve işyerlerinin korunması hakkında Resmi gazetede yayınlanan Avrupa Birliği Parlamentosu ve konseyi direktifi esas alınarak hazırlanmış yönetmelikler doğrultusunda  patlama riski olan tehlikeli sahalarda yeni yapılan iş yerlerinde 30/6/2006 tarihinden itibaren ex-proof kullanma zorunluluğu olacaktır. Avrupa birliği ülkeleri Ex-proof malzemelerle ilgili olarak Atex sertifikalı ürün kullanma  mecburiyeti getirmiştir. Temsilcisi olduğumuz CO.Sİ.ME Firmasıda dünyaca tanınmış Hollanda sertifikalandırma kuruluşu Kema'dan Atex sertifikası alarak ürün kalitesini en üst seviyelere çıkartmıştır.

Eksen Mühendislik Elektrik San.Tic.Ltd. şirketi CO.Sİ.ME Markası ile Kema-Atex sertifikalı CE Normuna uygun tüm ürünleri ve geniş stokları ile müşterilerine en iyi hizmeti sunmak ve fazla bilinmeyen bu tip malzemelerin keşfi, seçimi, montajı, uygulama alanları belirlenmesi konusunda teknik destek vermeyi de sürdürmektedir. 

Rafinerilerde, gaz dolum tesislerinde, boya, kimya, ilaç, akaryakıt depolama tesisleri doğalgaz istasyonları ve buna benzer risk teşkil eden ortamlarda kullanılan Ex-Proof aydınlatma armatürleri, ex-proof özel panolar, ex-proof telefon, siren, limit switch, ex-proof anahtarlar, start-stop-acil stop butonları, irtibat kutuları, ex-proof fan, ex-proof fener, çakar ikaz armatürleri, ex-proof boru ve kablo glendleri vs gibi tüm exproof (alevsızdırmaz) malzemeler kullanım zorunluluğu elektrik kontağından çıkan ark sebebiyle tesislerin yanması, patlaması  olasılığının kalkması ve dolayısıyla  güvenliğin üst seviyelere çıkarmak mümkün olmaktadır.

Firmamız piyasa gereksinimlerinide göz önünde bulundurarak Alman HELIOS marka Ex-proof fan satışlarında da şişli Bölge bayi olarak hizmet vermeye başlamış bulunmaktadır. Aksiyal, radyal, kanal, çatı, duvar, tüm ex-proof fan çeşitlerimiz ATEX Sertifikalı (komple motor ve pervane dahil) olarak mevcuttur.

Ex-proof uygulamalarda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de ortamın tamamen ex-proof malzemelerle tesis edilmiş olmasıdır. Genelde d tipi alev korumalı muhafaza, ve e tipi arttırılmış güvenlikli  koruma sınıfında mamüller kullanılır. Ex malzeme seçimlerinde risk bölgeleri, alev alma sıcaklık sınıfları, gaz cinsleri uygun malzeme kullanımı açısından önemlidir. 

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB