Eksen Mühendislik

Eksen Mühendislik Elk.San. ve Dış Tic. A.Ş., İTÜ Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun "Elektrik Mühendisi Şevki ATALAY " tarafından 22 Şubat 2000 tarihinde Perpa Ticaret Merkezinde kurulmuştur.

Kurulduğu tarihten 2017 yılının sonuna kadar, halen şube olarak kullanmakta olduğu Perpa Ticaret Merkezinde bulunan yerinde faaliyetini devam ettirmiştir.

Sürekli büyüyen iş hacminin realiteleri doğrultusunda, 2014 yılında "Şerifali Mah. Hattat Sok. No:18 ÜMRANİYE / İSTANBUL" adresinde bulunan işyerinin arsasını satın alarak bir sonraki yıl da inşaatını ihale etmiş ve 01 Ocak 2018 tarihinden beri de bu adreste bulunan 5 katlı binasında faaliyetini sürdürmektedir.

Son 21 yılı Eksen Mühendislik Elk. San. ve Tic. Ltd. Şti.'nde olmak üzere 30 yıllık "Ex-Proof Elektrik Malzemeleri" sektör tecrübesi, konuyla ilgili teknik destek verebilecek durumda olan yetkin elemanları, geniş ürün yelpazesi, yeterli stok kapasitesi ile sektöründe en iyi şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Tek bir kalem maldan proje işlerine kadar müşterilerinin taleplerini karşılamak, doğru ürüne ulaşmalarını sağlamak, en iyi fiyatı elde etmelerini temin etmek için mücadelesini sürdürmektedir.

Satış ve pazarlamasını yapmakta olduğumuz Ex-Proof ürünlerin tamamı "ATEX" sertifikalıdır. ATEX sertifikası, AB ülkerinde kullanılacak Ex-Proof ürünlerin "olmazsa olmaz" koşullarından en önemlisidir. Ayrıca, ürünün güvenilirliğinin de göstergesi ve garantisidir. Bu sertifika, CEC, LCIE, PTB, NEMKO, DNV, EUT gibi uluslararası hüviyete sahip saygın kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Firmamız, yılların tecrübesi ve imalat deneyimine sahip, uluslararası hüviyetteki EATON, CO.SI.ME., WAROM, PEPPERS firmalarının Türkiye Distribütörlüğünü yapmaktadır. Bunun yanında COELBO, CEMP, WOLF, HELIOS, OSTBERG, DIALIGHT firmalarının ürünlerini de müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.

Explosion Proof kelimesinin kısaltması olan Ex-Proof, "Patlayıcı ve Tehlikeli Ortamlarda Kullanılması Zorunlu Olan ATEX Belgeli elektrik ürünlerini" ifade etmektedir.

ATEX, Atmosphere ve Explosive Kelimelerinin kısaltılmış hali olup "Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda Çalışan Teçhizat ve Sistemlerle ilgili olup 2014/34/EU Direktifi" olarak anılmaktadır. Bu direktif, Avrupa Birliği kuruluşlarının patlayıcı atmosfere sahip alanlarda, patlama riskine karşı çalışanlarını korumak için oluşturduğu direktiflerdendir. Bu direktife uymayan ve ATEX belgesine sahip olmayan ürünlerin mutemel patlayıcı ortamlarda kullanılması yönetmelik hükümlerine aykırılık oluşturacağı gibi yetkili kuruluşların denetiminden de geçmeyecektir.Ayrıca, itfaiye teşkilatları ve sigorta şirketleri de kullanılan malzemelerin uygunluğunu kontrol ederek işlem yapmaktadır.

Başta; EX-PROOF LED AYDINLATMA ARMATÜRLERİ ve ANAHTARLARI, START STOP ve ACİL STOP BUTONLARI, EX-PROOF ÇAKAR İKAZ, SİREN, TELEFON ve EL FENERLERİ, EX-PROOF KABLO RAKORLARI ve BAĞLANTI PARÇALARI, İRTİBAT KUTULARI ve PANOLAR, EX-PROOF TANK TOPRAKLAMA CİHAZLARI, EX-PROOF MOTORLAR, EX-PROOF DUVAR TİPİ, KANAL TİPİ ve SANTRİFÜJ TİPLİ FANLAR başta olmak üzere yukarıda belirtilen firmaların tüm Ex-Proof ürünlerinin satışını yapmaktadır.

Yukarıda bir kısmı belirtilmiş olan Ex-proof ürünler, YANICI ve PATLAYICI GAZ ORTAMLARINDA, RAFİNERİLERDE, DOLUM TESİSLERİNDE ve buna benzer patlayıcı gazların sürekli mevcut olduğu KİMYA, İLAÇ, BOYA, KOZMETİK ürünlerinin imalat ve depolamasını yapan işletmelerde güvenle kullanılmatadır.

ATEX Serfikalı