Ex-proof Nedir?

Exproof İngilizce’de Explosion ve Proof kelimelerinin bir araya gelip kısaltılmasından oluşan bir kelimedir. Türkçe anlamı da patlamaya karşı korunmuş demektir.

 

Petrol,petrol ürünleri,kimya,doğal gaz,kömür madenleri,hububat siloları,şeker fabrikaları,kereste ve mobilya fabrikaları,ekmek fırın ve fabrikaları,ilaç sanayi,gıda sanayinin bazı kolları gibi yanıcı parlayıcı ve patlayıcı maddeler ile uğraşan bir çok sanayi kollarında normal çalışma veya arıza ve bakim gibi hallerde(gaz,toz veya yanıcı sıvı buharı gibi nedenler ile), patlayıcı ortam oluşmaktadır. Elektirik aletlerinin statik ısınmaları ve çalışmaları icabı çıkardıkları ark bu ortamları tehlikeye düşürmekte ve patlamalara neden olmaktadırlar. Bu nedenle bu gibi iş yerlerinin patlayıcı ortamlarında kullanılan elektrik aletleri farklı olmak zorundadır. İşte bu olaya EXPROOF ve kullanılan aletlere de exproof elektrikli aletler adı verilmektedir.

Patlamaya karşı koruma derecesinin kriterlerini karşılayabilmek için, bir mahfazanın, içinde bulunan kıvılcımları buharın, gazların, tozun veya etrafındaki havadaki liflerin tutuşmasını önleyebilmesi gerekir. Bu nedenle, patlamaya karşı dayanıklı elektirk panosu demek panonun dış bir patlamaya karşı koyabildiği ya da patlamayı engellediği anlamına gelmez. Panonun bir iç kıvılcımı sönümlemesi ve alevin dış atmosfere karışmadan, çok daha büyük bir patlamayı engelleme kabiliyeti demektir. Patlamaya karşı korumalı bir ürün genellikle dökme alüminyum veya paslanmaz çelikten yapılmış bir çerçeveye yerleştirilir. Exproof ürün özelliği öngörülen testleri geçtikten sonra yetkili makamlar tarafından onaylanmış ürünlere verilmelidir.

ATEX Serfikalı